Jak zaplanować czas z małym dzieckiem

Urodzenie się małego dziecka zwykle powoduje znaczące zmiany w życiu jego rodziców. Dowolne dotąd spędzanie czasu mocno się zmienia. Wyjścia do kina, spotkania z przyjaciółmi czy nocne imprezy szybko stają pod znakiem zapytania. Minie chwila nim za tym zatęsknisz. Znacznie wcześniej zaczniesz planować, jak powinien mijać twój dzień, aby nie paść ze zmęczenia.

Często powtarzana mądrość głosi: śpij, kiedy niemowlę śpi. Wiele matek ironicznie dodaje do niej: gotuj kiedy maleństwo gotuje i sprzątaj, kiedy ono sprząta. Nie należy jednak bagatelizować tego porzekadła. W pierwszych miesiącach po narodzinach dziecka to właśnie noworodek powinien być najważniejszy. Spróbuj poświęcić mu maksimum swojego czasu. Nie martw się niezmytymi naczyniami w zlewie czy nieumytą podłogą w łazience. Wszelkie domowe porządki mogą zostać odłożone na później. Niemowlę jest teraz najważniejsze.
Pogódź się z faktem, że noworodek będzie chciał spędzać prawie cały dzień z mamą. Powinnaś być blisko. Nie zdziw się, gdy maluch będzie cały czas chciał jedzenia. W pierwszych tygodniach na świecie maleństwo nie ma jeszcze uregulowanych odstępów między kolejnymi posiłkami. Może więc okazać się, że jednego razu przerwa będzie trwał kilka godzin, a następnie dziecko będzie wołało o jedzenie co pół godziny.

https://zyczenia.eu/newyear/en/

Naczelną zasadą, która powinna kierować życiem świeżo upieczonej mamy jest nieplanowanie dnia. Przy nieregularnym rytmie dobowym malucha każdy plan może być nie do spełnienia. Jeśli weźmiesz sobie na głowę zbyt wiele obowiązków, łatwo możesz zdenerwować się, gdy nie uda ci się ich wykonać. Jeśli masz siłę, możesz zająć się wykonywaniem domowych obowiązków w trakcie drzemki malucha. Wtedy poczujesz satysfakcję z wykonanego zadania, zamiast niepotrzebnie się denerwować.

Nie martw się, kiedy na początku troszczenie się o dziecko będzie dla ciebie za trudne. Wiedza przychodzi z czasem.